Ing. Karin Lišková

daňový poradce

záznamy vysílání zobrazíte proklikem

Samostatnou kategorií darování tvoří bezúročné půjčky, kdy vydlužitel, vypůjčitel nebo výprosník získávají majetkový prospěch tím, že neplatí úrok ze zápůjčky, výpůjčky nebo výprosy. U fyzických i právnických osob v těchto případech platí, že získaný majetkový prospěch nebude předmětem daně z příjmu. Totéž platí i pro poskytování půjček zaměstnancům, u kterých dosud platilo, že pokud byl úrok sjednán nižší než obvyklá cena, byl u zaměstnance předmětem daně. Při poskytování zápůjček, výpůjček a výpros a dalších úvěrových finančních nástrojů mezi spojenými osobami je však třeba respektovat ustanovení § 23, odst. 7 zákona o daních z příjmů.

 

Jak můžete snížit základ daně, pokud sami poskytnete bezúplatné plnění, nebo-li dar ? V roce 2014 můžete jako fyzická osoba při poskytnutí bezúplatného plnění vybraným subjektům základ daně snížit až o 15% vašeho daňového základu. Přitom platí, že úhrnná hodnota poskytnutých darů musí přesahovat základ daně 2% anebo činí alespoň 1.000,- Kč. Jste-li dobrovolnými dárci krve, pak má jeden realizovaný odběr krve hodnotu 2.000,- korun. Daňový základ snížíte i v případě, že bezúplatné plnění poskytnete fyzické nebo právnické osobě s bydlištěm nebo sídlem na území jiného členského státu Evropské unie, a to za podmínek vymezených v zákoně o daních z příjmů.

 

A jak je to u právnických osob? V roce 2014 platí zvýšený limit pro snížení základu daně u právnických osob v případě, že poskytnou bezúplatná plnění vybraným subjektům za podmínek zákona o daních z příjmů. Nově je možné odečíst až 10% základu daně. Hodnota jednoho bezúplatného plnění musí přitom činit alespoň 2.000,- korun. Plyne-li vám však jako poskytovateli bezúplatného plnění nebo osobě, která je s vámi spojena prospěch, aniž by vám bylo poskytnuto protiplnění, pak si o tento dar základ daně nesnížíte. Příspíváte-li hospodářské nebo agrární komoře, pak už nemusíte zjišťovat jak vysoké máte jako zaměstnavatel vyměřovací základy pro pojistné na sociální zabezpečení.

 

publikováno 20.10.2014

hledat

Navštivte nás

Návštěvníků

2763691
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
381
517
3338
3338
1537
13970
2763691

Předpověď na dnes
432

3.18%
3.85%
2.40%
1.21%
0.28%
89.08%

Vaše IP:18.207.160.97

Účtujeme v programu POHODA
Ekonomický a informační systém POHODA je komplexní systém pro řízení ekonomiky malých, středních a velkých firem. Je oborově neutrální a vhodný pro fyzické i právnické osoby. Umožňuje vést účetnictví i daňovou evidenci, řídit skladové hospodářství a zpracovávat mzdy. Plně vyhoví plátcům i neplátcům DPH, zvládne pobočkové zpracování dat, podporuje import a export dat, homebanking, elektronickou fakturaci i obchodování na internetu. Legislativní a funkční aktualizace jsou v ceně, stejně jako komplexní uživatelská podpora poskytovaná přímo výrobcem.

 

Copyright © 2023 Daňový poradce Ing. Lišková, Kroměříž. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.