Ing. Karin Lišková

daňový poradce

záznamy vysílání zobrazíte proklikem

Poslanecká sněmovna na svém jednání 4.11.2014 přehlasovala veto prezidenta ČR k zákonu o dětské skupině, jejíž součástí je rovněž zavedení slevy za umístění dítěte, tzv. "školkovné". Slevu na dani bude možné uplatnit za rok 2014 ve výši prokazatelně vynaložených nákladů na umístění dítěte v mateřské škole nebo v jiném zařízení péče o děti předškolního věku, maximálně však do výše minimální mzdy na jedno dítě. Výdaje vynaložené na za umístění dítěte v předškolním zařízení bude muset poplatník prokazovat potvrzením zařízení, ve kterém bylo dítě umístěno. Tímto zařízením může být mateřská škola anebo dětská skupina, podle zákona o dětských skupinách. Podmínkou bude, že dítě musí být žít s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. V případě rodinného vztahu prarodič – vnouče, může být u prarodiče uplatněna tato sleva jen za podmínky, že tato péče nahrazuje péči rodičů. Daňová úleva spočívá v odečtení prokázané a maximálně přípustné částky nákladů od daňové povinnosti a nelze ji v jednom zdaňovacím obdobím dělit u jednoho dítěte na více poplatníků.

Na rozdíl od daňového zvýhodnění na dítě, které se v případě nevyužití může stát daňovým bonusem, u školkovného k této situaci dojít nemůže a sleva bude uplatněna maximálně do výše daňové povinnosti. Přitom ale bude možné uplatnit školkovné i v případě, že poplatník nebude mít nárok na daňové zvýhodnění z důvodu, že uplatňuje výdaje paušálem. U osob samostatně výdělečně činných také bude platit, že uplatnění slevy nebude možné, pokud si výdaje za umístění dítětě uplatní jako daňový výdaj.

Protože se jedná o nový institut v zákoně o daních z příjmů, situaci průběžně monitorujeme a budeme Vám nadále přinášet nové informace z této oblasti.

hledat

Navštivte nás

Návštěvníků

2081751
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
200
349
836
2637
3473
10401
2081751

Předpověď na dnes
360

4.03%
2.22%
1.73%
1.30%
0.31%
90.41%

Vaše IP:3.234.214.179

Účtujeme v programu POHODA
Ekonomický a informační systém POHODA je komplexní systém pro řízení ekonomiky malých, středních a velkých firem. Je oborově neutrální a vhodný pro fyzické i právnické osoby. Umožňuje vést účetnictví i daňovou evidenci, řídit skladové hospodářství a zpracovávat mzdy. Plně vyhoví plátcům i neplátcům DPH, zvládne pobočkové zpracování dat, podporuje import a export dat, homebanking, elektronickou fakturaci i obchodování na internetu. Legislativní a funkční aktualizace jsou v ceně, stejně jako komplexní uživatelská podpora poskytovaná přímo výrobcem.

 

Copyright © 2019 Daňový poradce Ing. Lišková, Kroměříž. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.