Ing. Karin Lišková

daňový poradce

záznamy vysílání zobrazíte proklikem

Novinkou v oblasti občanského práva je možnost uzavřít s budoucím zaměstnavatelem tzv. Dohodu o přijetí. Obsahem dohody je závazek uzavřít pracovní poměr, a to nejpozději do jednoho roku. Účastníci dohody zde plní roli buď strany zavázané anebo oprávněné, přitom je zavázaná strana povinná naplnit obsah dohody bez zbytečného odkladu po té, co ji k tomu oprávněná strana vyzve. Pokud zavázaná strana smlouvu nesplní, může se oprávněná strana obrátit na soud. Dohoda přitom může být uzavřena i ústně.

Podle dřívější občanskoprávní úpravy nesrozumitelnost a nejasnost pracovní smlouvy nemohla být ze strany zaměstnanců účinně napadána. Od roku 2014 je možné nepochopitelný dokument napadnout a domáhat se jeho neplatnosti. Stále platí, že pracovní smlouva musí být uzavřena písemně a navíc oproti dřívější právní úpravě je možné legalizovat pracovní vztah, pokud pracovník začal pracovat na základě ústní dohody. Ve smlouvě, která vznikne jako důsledek legalizace dříve započatého vztahu na bázi dohody, však nelze sjednat zkušební dobu, pokud bude pracovní smlouva podepsána později než byl skutečný nástup do práce. Takové ujednání o zkušební době bude neplatné.

Jako zaměstnavatelé ale také jako jejich budoucí zaměstnanci máte povinnost pravdivě informovat druhou smluvní stranu o skutečnostech, které pokud by, v případě sjednání pracovního poměru nenastaly, mohly poškodit jednu nebo druhou smluvní stranu. Budete-li na přijímacím pohovoru a bude vám přislíbeno, že součástí výkonu práce je přidělené osobní vozidlo a tento slib zaměstnavatel nedodrží, může se zaměstnanec domáhat kompenzace. Naopak, bude-li uchazeč o práci lhát a přeceňovat své schopnosti pro pracovní zařazení, o které se uchází a v důsledku toho vznikne pak zaměstnavateli škoda, může ji po zaměstnanci vymáhat. A co když si vás zaměstnavatel vybere a po té obsadí místo jiným pracovníkem, můžete jako poškozený požadovat náhradu škody. Podobně to platí i v případě, že si svůj nástup rozmyslí zaměstnanec, avšak s vyjímkou vážné nemoci nebo úmrtí.

 

publikováno 10.11.2014

hledat

Navštivte nás

Návštěvníků

2763800
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
490
517
3338
3338
1646
13970
2763800

Předpověď na dnes
504

3.18%
3.85%
2.40%
1.21%
0.28%
89.08%

Vaše IP:18.207.160.97

Účtujeme v programu POHODA
Ekonomický a informační systém POHODA je komplexní systém pro řízení ekonomiky malých, středních a velkých firem. Je oborově neutrální a vhodný pro fyzické i právnické osoby. Umožňuje vést účetnictví i daňovou evidenci, řídit skladové hospodářství a zpracovávat mzdy. Plně vyhoví plátcům i neplátcům DPH, zvládne pobočkové zpracování dat, podporuje import a export dat, homebanking, elektronickou fakturaci i obchodování na internetu. Legislativní a funkční aktualizace jsou v ceně, stejně jako komplexní uživatelská podpora poskytovaná přímo výrobcem.

 

Copyright © 2023 Daňový poradce Ing. Lišková, Kroměříž. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.